Monday, July 28, 2014

How do you use the Pueblo City Bus Map?

Bell Ringer:


Ms. Garcia is thinking about buying a new fuel efficient vehicle.  Help her make her decision.
Toyota Prius gets 44 miles per gallon.  The cheapest gas by her home is $3.55.

What is the gas price per mile?

If Ms. Garcia buys the Prius and drives to Denver and back, about 335 miles…

How much will it coast her?
Show all work.  

Class Activity 
-Fact fluency Activities: Division (Fluently divide multi-digit numbers using the standard algorithm.)

Lesson:
Exploring Transportation Daily Challenge
Using the bus map, figure out which buses and transfers you would take to get from your house to Pueblo Mall, City Park, and the south side library.
How much would it cost you in bus fares to get to each location?
How would that price change if you were disabled?
How about if you were over the age of 65?


http://pueblo.us/index.aspx?NID=492


From which bus line is this video recorded from?



Tuesday, July 22, 2014

How much money are you spending on gas per day?

Yesterday we learned how to calculate how many miles your family member drives per day...per week.  Today we are going estimate how much they spend in gas.


Lesson 2: How much money are you spending on gas per day?...per week?
Exploring Transportation Daily Challenge
If your parents travel only by car, how much does this cost them in gas per day? How about per week?

Using previously calculated mileage, teach students to calculate how much it costs to travel by car using the cost of gas.
Examples
A car averages 27 miles per gallon. If gas costs $4.04 per gallon, which of the following is closest to how much the gas would cost in dollars for this car to travel 2,727 typical miles?

Pueblo: Gas per mile

Western Convenience $ 3.47
Alta Convenience $ 3.56
Loaf 'N Jug $3.60
Sinclair $ 3.64


Gas price per mile for common vehicleshttp://www.nytimes.com/packages/html/business/20060510_LEONHARDT/cost_per_mile.html


Outline of today:

You will have 20 minutes to complete your poster board of miles travel per day, week, month and year.

Next,  there will be two 16 minute rotations.

Rotation 1: Multiplication and Division Challenges.

Rotation 2: Using previously calculated mileage, teach students to calculate how much it costs to travel by car using the cost of gas.



 Formative Assessment The Three-Minute Pause provides a chance for students to stop, reflect on the concepts and ideas that have just been introduced, make connections to prior knowledge or experience, and seek clarification.
 I changed my attitude about... 
 I become more aware of... 
 I was surprised about... 
 I felt... 
 I related to...

Monday, July 21, 2014

Average miles per day...per week in a car.


 Figure out how much gas costs per gallon in Pueblo. What is your family’s means of transportation? How many miles do they travel per day? If someone in your family drives, ask them how many miles they would estimate they drive per day.


Lesson 1: Can you calculate how many miles your family member drives per week?  Teach students to calculate miles driven per week when given miles driven per day. There will be three 15 minute rotations.

Rotation 1:  Division Challenge (Fact fluency Activities: Division and multiplication) 

Who can make the most shoots?  Change every 2 minutes.
·         Use the division flash cards.  Every time you get a division problem right you get to take a shot on the MJ.  Rebound your own shot.  Keep track of score in your notebooks
 Or

Hula Hoop Division Challenge- Who can hula longer? Change every 2 minutes.
·         Use the division flash cards. You get to minutes to hula hoop, count how many division cards you get right.  Keep track of your score in your notebooks.

After using the division cards twice, you may switch to the multiplication flash cards.  Good luck

Rotation 2:  Teach students to calculate miles driven per day, per week, per month when given miles driven per day.We will create an example using google maps.  I made up starting and ending point.  Then as a group will answer the following questions.

1.     What’s the average miles your family travels in one day?
2.     Can you calculate how many miles your family member drives per week?
3.     What about the average miles for one month?
4.     Calculate 6 months?
5.     Calculate 1 year?




Rotation 3: Calculating average miles driven for your family.

What you need.
·         Blank sheet of paper.
·         Colored pencils

Directions: Similar to station 2…
·         Using google maps calculate (round trip) how many miles your guardian travels to work or school or in a car for one day.
·         Make a map showing your start and finish locations.
·         Indicate the miles on map.
·         You will be doing calculations on you maps so make sure you leave yourself room to write.
·         Once you have found your round trip miles then answer the following questions.  You must show all you work.
1.     What’s the average miles your family travels in one day?
2.     Can you calculate how many miles your family member drives per week?
3.     What about the average miles for one month?
4.     Calculate 6 months?
5.     Calculate 1 year?


Keep in mind, you only want to count the day your guardian is going to that same location (work, school, the store).

Also, remember how many days are in a week? How many days are in a month?  How many days are in a year?



Exploring Transportation Daily Challenge 

Can you calculate how many miles your family member drives per week ...per month? Teach students to calculate miles driven per week when given miles driven per day.


 Formative Assessment The Three-Minute Pause provides a chance for students to stop, reflect on the concepts and ideas that have just been introduced, make connections to prior knowledge or experience, and seek clarification. 
 I changed my attitude about... 
 I become more aware of... 
 I was surprised about...
 I felt... related to...

Sunday, July 20, 2014

Introduction into Transportation.

Welcome  what today will look like...

Social Contract
Discuss 4 Questions
Review Good Things
Getting to know you activities
Introduction into Transportation

Bell Ringer:
Fact fluency Activities: Multiplication (Fluently multiply multi-digit whole numbers using the standard algorithm)

Card Games: Multiplication War

Lesson:

  • Getting to Know you- Two truths and One lie about the summer.
  • Introduction into Transportation
Exploring Transportation Daily Challenge
Figure out how much gas costs per gallon in Pueblo. What is your family’s means of transportation? How many miles do they travel per day? If someone in your family drives, ask them how many miles they would estimate they drive per day.


Formative Assessment

 The Three-Minute Pause provides a chance for students to stop, reflect on the concepts and ideas that have just been introduced, make connections to prior knowledge or experience, and seek clarification.

  •  I changed my attitude about... 
  • I become more aware of... 
  • I was surprised about... 
  • I felt... 
  •  related to...