Yesterday we learned how to calculate how many miles your family member drives per day...per week. Today we are going estimate how much they spend in gas.
Lesson 2: How much money are you spending on gas per day?...per week?
Exploring Transportation Daily Challenge
If
your parents travel only by car, how much does this cost them in gas per day?
How about per week?
Using
previously calculated mileage, teach students to calculate how much it costs to
travel by car using the cost of gas.
Examples
A
car averages 27 miles per gallon. If gas costs $4.04 per gallon, which of the
following is closest to how much the gas would cost in dollars for this car to travel
2,727 typical miles?
Pueblo: Gas per mile
Western Convenience $
3.47
Alta Convenience $ 3.56
Loaf 'N Jug $3.60
Sinclair $ 3.64
Gas
price per mile for common vehicleshttp://www.nytimes.com/packages/html/business/20060510_LEONHARDT/cost_per_mile.html
Outline of today:
You will have 20 minutes to complete your poster board of miles travel per day, week, month and year.
Next, there will be two 16 minute rotations.
Rotation 1: Multiplication and Division Challenges.
Rotation 2: Using previously calculated mileage, teach students to calculate how much it costs to travel by car using the cost of gas.
Outline of today:
You will have 20 minutes to complete your poster board of miles travel per day, week, month and year.
Next, there will be two 16 minute rotations.
Rotation 1: Multiplication and Division Challenges.
Rotation 2: Using previously calculated mileage, teach students to calculate how much it costs to travel by car using the cost of gas.
Formative Assessment The Three-Minute Pause provides a chance for students to stop, reflect on the concepts and ideas that have just been introduced, make connections to prior knowledge or experience, and seek clarification.
I changed my attitude about...
I become more aware of...
I was surprised about...
I felt...
I related to...
No comments:
Post a Comment