Objective Determine unit rates
Goal How is a rate a measure of one quantity per unit of another quantity?
Lesson Vocabulary
rate
unit rate
unit rate
Develop the Concept
- What is the speed limit on the highway?
- If you drive at that speed limit, how far will you travel in one hour?
- If a student earned $12 in 2 hours, how much would she earn in one hour?
- If 8 pounds of dog food cost $12, how much will one pound cost?


No comments:
Post a Comment