Sunday, October 12, 2014

How can you show that two objects are proportional?



Objective  Determine unit rates 

Goal How is a rate a measure of one quantity per unit of another quantity?
Lesson Vocabulary
rate
unit rate

Develop the Concept
  • What is the speed limit on the highway?
  • If you drive at that speed limit, how far will you travel in one hour? 
  • If a student earned $12 in 2 hours, how much would she earn in one hour? 
  • If 8 pounds of dog food cost $12, how much will one pound cost? 

No comments:

Post a Comment